Recenze: Talisman

26. června 2012 v 23:32 | Ninsie |  Recenze knih
Přináším další recenzi. Asi se s nimi trochu roztrhne pytel, ale to nevadí. :)
Tentokrát zamíříme do trochu jiné sféry, než klasické městské fantasy.
A myslím, že následující knihu někteří z vás dobře znají díky filmu.

Autor: Nicholas Sparks
Počet stran: 336
Anotace: Mariňák Logan Thibault na své misi v Iráku najde v písku fotografii usměvavé mladé ženy. Nikdo se po ní neshání, a tak si ji Logan vezme k sobě. Od té chvíle se ho začne až nápadně držet štěstí a stane se jeho talismanem. Když se vrátí zpět do Ameriky, je už přesvědčen o tom, že ta neznámá žena drží klíč k jeho osudu. Prochodí půl země, než ji nakonec najde, ale tím vše teprve začíná. Stane se křehká a zranitelná Elizabeth jeho opravdovým talismanem?

***

Tuhle knihu jsem doslova sháněla po všech čertech, protože v knihkupectvích jako kdyby se po ní slehla zem. Musela se složitě nahánět a objednávat, ale z naprosto zprvu nepochopitelného důvodu jsem ji musela mít. Slyšela jsem o ní dost a chtěla jsem se přesvědčit na vlastní kůži. A nelituju.

Anotace je poměrně přesná, takže tou se zabývat nebudu. Spíš se zaměřím na postavy a samotný děj. Autor má přirozený dar zavést čtenáře rychle do děje, nenápadně ho popostrčit a zajistit mu, že se sotva přečte pár řádků, spokojeně zavrtí v křesle a bude se cítit jako doma. Aspoň tak na mě knížka působila od začátku.

Ano, chytří čtenáři tuší, že všechno bude mít svůj háček. Ten háček je v samotné Elizabeth, jejímu životnímu přístupu, vyřešeně nevyřešené minulosti, exmanželem, co si na ni stále dělá zálusk, a s jedním malým nejistým synem. Ke všemu se přidává babička po mrtvici, banda psů a útulek k tomu se objeví chlap, co rozhodně stojí víc než za jeden pohled a dívá se na Beth tak, jako kdyby ji důvěrně znal a jako kdyby pro něj měla být jediná na celém světě.
Jenže ten vtip je v tom, že ona je. Pro něj.

A to už od toho, co se poprvé Logan vydává na cestu napříč státy, aby podle mlhavých indicií vypátral svého strážného anděla. Nejenom, že chůze se mu stává terapií po prožitých událostech ve válce a pomáhá mu zklidnit mysl a utužit jakési spojení se světem okolo, ale také má spoustu času přemýšlet a taky se obrátit a vrátit se domů. Ani jednou to však neudělá. Místo toho se s každým krokem přibližuje víc a víc ke svému cíli a víc a víc se současně otevírá. Stačí pak jedno osobní setkání, aby dílo dokonalo. I když se Thibault chová jako z gruntu hodnej a férovej chlap, i když působí jako kliďas, je to právě on, který způsobí bývalému manželovi Elizabeth dost horkých chvilek a bezesných nocí.


V průběhu příběhu nakonec zjišťujete, že terapii tam nepotřebuje jen Logan, ale v podstatě každý. A tak Thibaultův příchod, jeho práce v útulku a postupné sbližování s Beth dodá ten správný impulz k tomu, aby se ty rány, co zůstaly v nitru, začaly konečně postupně hojit…


Sparks si pohrává s lidskými charaktery, ukazuje jak dobré, tak i ty špatné a zdánlivě zavrženíhodné stránky lidské povahy a hlavně jasně naznačuje, že nikdy není vše jen černé anebo bílé. Že vždy záleží na úhlu pohledu a i děvkařem či sobcem není člověk bez příčiny. Znovu a znovu nám předkládá, že ty nejhorší rány jsou ty, co nejsou vidět a že za každou chybu se v životě platí. Jen ne vždy je cena taková, jakou jste očekávali.

Hodnocení: - za poněkud na můj vkus uspěchaný konec a pár scén, kdy jsem chtěla Elizabeth za její "přehrávání" upřímně natáhnout.

P.S.: Použila jsem obrázky přímo z filmu natočeného podle této knihy. Jaký je váš názor na film? Líbil se? Byl lepší než knížka? ;)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Wendulka Wendulka | Web | 27. června 2012 v 11:03 | Reagovat

Bohužel jsem nečetla knížku ani neviděla film, ale myslím, že to bude určitě fajn a ráda si knihu přečtu :).

2 Ninsie Ninsie | Web | 27. června 2012 v 11:36 | Reagovat

[1]: Tak myslím, že obojí za to stojí. Film je vcelku povedený, ale prostě knížku mám radši. Přijme mi víc "plná" a pestřejší. :)
Ale pokud hledáš něco odpočinkového, rozhodně si ji přečti. Myslím, že zklamaná nebudeš. ;)

3 Aryjen Aryjen | Web | 5. července 2012 v 11:29 | Reagovat

Zkusím si to stáhnout na dovču ;)

4 Ninsie Ninsie | Web | 7. července 2012 v 19:14 | Reagovat

[3]: Zkus to :) Čte se příjemně a myslím, že nebudeš litovat :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama